
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Height | 4.95 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Type | Stamped |
| Number of Terminals | 1 |
| Current Rating | 9.5 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 1 |
| Connector Type | Pin |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Number of Ports | 1 |
| Circuit Application | Power |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Contact Current Rating | 7 A |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 2.3876 mm |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Contact Gender | Male |
| VDE Tested | Yes |
| Contact Shape | Square |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Contact Retention | With |
Stock: 13905
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16560
Ext.Price$0.16560
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16560 | $0.16560 |
| 10 | $0.08280 | $0.82800 |
| 50 | $0.06369 | $3.18450 |
| 100 | $0.04899 | $4.89900 |
| 500 | $0.04327 | $21.63500 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03545 | $106.35000 |
| 5000 | $0.03288 | $164.40000 |
| 10000 | $0.03050 | $305.00000 |
| 30000 | $0.02829 | $848.70000 |
| 50000 | $0.02624 | $1312.00000 |
| 100000 | $0.02435 | $2435.00000 |
